Drewno do kominka czy brykiet drzewny

Wiele razy zadajemy sobie pytanie czym lepiej palić w kominku, czy palić drewnem czy też palić brykietem drzewnym. Z jednej strony drewno może nie być do końca komfortowe do przenoszenia, z drugiej strony brykiet drzewny sprasowany w kostkach jest bardziej wygodny do wrzucania do kominka a nawet bardziej energetyczny.

2014-04-20-17-08-08

Parametry kominka domowego, zabudowa a kubatura powierzchni do ogrzania

Każdy kominek wolno stojący czy kominek do zabudowy posiada inne parametry grzewcze oraz pojemność do załadowania paliwa (drewno,brykiet), dodatkowo sposób odprowadzania spalin czyli budowa instalacji, rodzaju komina i średnicy wpływa na szybkość i jakość pracy kominka należy również pamiętać o dobrej wentylacji, gdyż kominek posiada bardziej rygorystyczne wymagania niż inne urządzenia. Dlatego warto brać pod uwagę kilka czynników prócz oczywistych jak cena paliwa. Kominek zainstalowany w domu powinien mieć około 14Kw mocy grzewczej, powinien mieć regulowany szyberdach, przygotowaną wentylację, gdyż dla zapewnienia właściwej ilości świeżego powietrza do spalania zazwyczaj poleca się instalację dedykowanego tylko pod kominek specjalnego przewodu zaopatrującego kominek w świeże powietrze, może on posiadać przepustnicę pozwalającą na zamknięcie napływu gdy w kominku się nie pali. Zapewnia to skuteczne doprowadzenie powietrza z jednej oraz brak wyziębiania pomieszczeń z drugiej strony.
Dodatkowo odpowiedni zabudowany kominek pozwoli na dłuższe trzymanie ciepła w pomieszczeniu co przełoży się również na szybkość i czas utrzymania temperatury w określonej kubaturze pomieszczenia lub pomieszczeń.2014-04-20-17-05-43

Paliwo dla kominka czyli co kupić drewno czy brykiet drzewny

Mając odpowiednie warunki oraz wiedzę na temat swojego kominka potrzebujemy jeszcze zastanowić się czym będziemy palić aby ogrzać nasz dom lub pomieszczenie. Zazwyczaj drewno kupujemy w okresie wiosna-lato aby potem mogło przeleżeć w suchym miejscu czekają do zimy zapewniając nam ciepło, jednak niejednokrotnie mamy potrzebę kupna drewna w okresie zimowym, więc należy pamiętać, iż jest to okres trudniejszy mamy do czynienia z większa wilgotnością powietrza a co za tym idzie parametry drewna mogą nieznacznie różnic się od tego, które znajduje się przechowywane w naszym garażu. W takich sytuacjach najlepiej kupować drewno takie jak np. brzoza, gdyż zapewni nam wysoki współczynnik kaloryczności. Powstaje bowiem również możliwość zakupienia brykietu drzewnego są rożne rodzaje jak brykiet drzewny (mieszany)-z różnych gatunków , sprasowane w kostkach. Atutem brykietu jest fakt, iż zachowuje on swoje parametry kaloryczne i zazwyczaj jest już bardziej przygotowany pod palenie w kominku.Niska wilgotność brykietu powoduje że po rozpaleniu trzeba ograniczyć ciąg powietrza aby ogrzewać palenisko nie komin. oczywiście wszystko zależy od sposobu spalania. Sama cena również znacząco wpływa na wybór. Brykiet kupujemy na wagę,jest pakowany w foliowe opakowania zazwyczaj 10kg ,ma określoną wilgotność co sprawia że jest w każdej chwili gotowy do palenia a z kolei drewno kominkowe zazwyczaj kupujemy na metry przestrzenne,wilgotność jego jest różna. Tak więc najlepszym pomysłem jaki się pojawia jest kupowanie  drewna i brykietu drzewnego tak aby móc mieć zapas  jednego i drugiego zawsze gdy będziemy potrzebować dorzucić do kominka.

Jeśli jesteś z okolic Białegostoku, potrzebujesz kupić drewno lub brykiet w Białymstoku z transportem, zadzwoń do AJAN. Od lat dostarczamy brykiet drzewny, drewno kominkowe oraz pellet z dostawą gratis w Białymstoku i okolicach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Drewno-brykiet i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.