Przyjazne nośniki energii – czyli czym palić

Drewno jest właściwie jedynym z powszechnie znanych materiałów w pełni odtwarzalnych przez przyrodę. Jego masy przybywa bez żadnych ujemnych skutków dla środowiska i człowieka. Wydzielający się przy spalaniu drzewa CO, jest mniej groźny niż związki siarki powstające spalaniu węgla. Idealne drewno do palenia w kominku to takie, które jest minimum 1 rok leżakowane w przewiewnym miejscu i suchym. Po tym okresie posiada tylko ok. 10 do15% wilgotności i najwyższą kaloryczność. Jeżeli chodzi o rodzaj to przede wszystkim drzewa liściaste  co nie wyklucza drewna iglastego ze względu na cenę i dostępność.. Najlepszymi gatunkami drzew do opalania w kominku są:  dąb, brzoza, olcha osika.

Drewno opałowe-kominkowe łupane

Osika to gatunek drewna charakteryzujący się długim płomieniem podczas palenia co wpływa pozytywnie na wypalanie środowiska w palenisku zwłaszcza substancji smolistych. Jest to doskonały gatunek jako dodatek do uzupełnienia w palenisku.

20141012_091559

W czasie obróbki drzewa powstają odpady w postaci trocin, które są wykorzystywane do produkcji pelletów. Jest to zarazem najcenniejszy materiał do produkcji biopaliw 100% naturalny. Pellety dzięki optymalnemu procesowi spalania w wkładach grzewczych, poziom szkodliwości CO2, jest taki sam jak przy naturalnym butwieniu drewna. Podczas spalania nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest praktycznie wolny od pyłów (poziom 0,3 %) i nie zawiera substancji toksycznych. Jego energetyczna wynosi ca 18,5 MJ/kg, ciężar właściwy ca 1200 KG/ m zawartość popiołu

20140906_173123

Pellety maja formę cylindrycznego granulatu, posiadają średnicę poniżej 25mm. W skład granulatu wchodzą trociny, wióry, ścinki, kora drzew, i inne odpadki obróbki drzew. Nie zawiera żadnych substancji typu kleje, lakiery, a substancją wiążącą jest naturalne lepiszcze. Surowiec ten jest następnie przygotowywany do jednorodnej masy, sprasowany pod ciśnieniem rzędu 15 – 60Mpa, wytłoczony do odpowiedniej średnicy i wysuszony. Wartość opalowa peletów wynosi około 4,5 tysiąca kilokalorii z 1 kilograma. Ocenia się ze w celu ogrzania domu jednorodzinnego średniej wielkości w sezonie zimowym,wystarczy 3 do 5 ton tego paliwa.

.20140906_173034

Uzupełnieniem oferty, przyjaznych środowisku, nośników energii z odnawialnych zasobów surowcowych jest brykiet drzewny. Wyróżnia się ekstremalnym stopniem wysuszenia, trzykrotnie wyższą gęstością niż drewno twarde. Podstawowym surowcem do produkcji brykietów są trociny tartacznej. Proces brykietowania ma na celu zagęszczenie i zmniejszenie objętości trocin. Drewno składa się głównie z celulozy i ligniny. Pod działaniem wysokiego ciśnienia i temperatury wydziela się lignina. Po obniżeniu temperatury lignina zastyga i spaja surowiec w formie brykietów. Brykiety mają najczęściej kształt prostopadłościanu lub cylindra. Brykiety cylindryczne posiadają średnice powyżej 25mm., wilgotność ca 10 %, zawartość popiołu < 0,7 %, ciężar właściwy ca 1200 kg/m, wartość energetyczną ca 19 MJ/kg. Walory brykietu drzewnego to: znacząco wyższa wartość grzewcza w porównaniu do tej samej ilości drewna, dokładne dozowanie, bezpieczny i wygodny przy dopalaniu, ładne tworzenie się płomienia przy równomiernym przebiegu temperatury z żarem utrzymującym się do 5 godz., minimalna ilość popiołu, którą można wykorzystać jako nawóz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Drewno-brykiet i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.